Zauroczenie to iskra i początek, a tak mało o nim wiemy

Categories miłość, slow life, związki
zauroczenie

Świat ma swój początek – mniej lub bardziej wytłumaczalny. Człowiek ma swój początek. Co do tego kiedy dokładnie też toczą się spory – tak medyczne, jak i światopoglądowe. Wszystko ma swój początek. Związki także. I tu nikt nie ma akurat wątpliwości, że początkiem każdego związku jest zauroczenie. A czy zauroczenie ma swój początek? Czy jest jakiś mistyczny „początek początku”? 

Znana reżyserka, pisarka i scenarzystka Nora Ephron zapytana kiedyś przez dziennikarza, dlaczego pisze tylko o związkach, odpowiedziała: „A cóż jest ważniejszego?”. Relacje w życiu człowieka od dawna są naszą pasją, dlatego będziemy niestrudzeni jak Nora i nie przestaniemy się nimi zachwycać. Nie przestaniemy zachwycać się człowiekiem.

Bądź bliżej! fot. Tim Marshall/Unsplash

Pewnie sobie pomyślisz teraz: „Co za nuda! Przecież temat już został przewałkowany miliard razy!” lub coś w stylu: „Panie, daj Pan spokój, ile można słuchać, czytać i pisać o relacjach, związkach!”. Jeśli takie myśli zaprzątają Ci głowę, to żegnaj. Ale wiedz, że to będzie świadczyć tylko o Twojej ignorancji i małostkowości. Czuj się jednak wolny. Idź własną drogą.

Możesz jednak zostać tu jeszcze chwilę i rozpocząć podróż, której kresu nie widać. Szlak wyznaczamy sami, jednak nie wiemy, co czai się za zakrętem. Taka jest natura każdego związku między ludźmi – nieprzewidywalność. Znamy tylko początek. I tu właśnie robimy nasz pierwszy przystanek.

Nie musisz się bać nieznanego! fot. Adrian Bonifacio/Unsplash

Zauroczenie – pamiętasz kiedy?

Masz rację. O związkach i relacjach napisano już miliony książek, prowadzono badania, publikowano prace naukowe. Czy da się zatem stworzyć coś więcej? Nie wiadomo. Czy drążenie tematu jest potrzebne? Tak. Choćby z tego względu, że pomimo wieków nauki, człowiek wciąż w dużej mierze pozostaje dla siebie samego zagadką.

Złapać moment zauroczenia do klatki i móc go zbadać, to jakby dokonać niemożliwego. Nobel i chwała na wieki gwarantowane. Mili-, czasem nanosekunda, mgnienie oka może zadecydować o tym, że to właśnie ta, a nie inna Osoba dostrzeżona w tłumie, stanie się obiektem Twoich westchnień.

To momenty decydują o decyzjach. fot. Mike Wilson/Unsplash

Serducho zaczyna przyspieszać. Nogi zaczynają mięknąć. Już wiesz. To On. To ona. Chcesz podejść. Zagadać. W jednym momencie wata w nogach przemienia się w betonowe kloce. I te skrajne emocje, które rozszarpują Cię od środka, ambiwalentne pragnienia, pytania jątrzące świadomość… Lawina ruszyła.

Złap moment i celebruj

Filmowo ta scena mogłaby trwać dobrych kilka minut. W rzeczywistości to było kilka chwil, a w Tobie już tyle się wydarzyło. Obłęd. I to jest w zauroczeniu najpiękniejsze: przychodzi na Ciebie znienacka, zaginając – całkowicie bez Twojej kontroli – czasoprzestrzeń. Świat zwalnia, a Ty nie wiesz, co się z Tobą dzieje. Obłęd.

Jesteś, ale już nie tutaj. fot. Peyman Naderi/Unsplash

Inni pewnie nazwą to magią. Trochę w tym racji jest – wszak rzeczywistość w Tobie i wokół Ciebie zmienia się nie do poznania. Od tego momentu widzisz inaczej, czujesz inaczej, myślisz inaczej. Zauroczenie wszystko odwraca do góry nogami. Fantastycznie byłoby ten moment złapać i choć odrobinę się nim pozachwycać, delektować się nim, uświęcić go.

Zauroczenie życiem to lek

Chciałoby się rzec – Carpe Diem! – ale czy ktokolwiek z nas ma cały dzień na to, by się nim w pełni rozkoszować? Pędzący świat pieniądza i kariery skutecznie i bezlitośnie zabiera nam kolejne godziny, dni, miesiące i lata z naszego tak cennego życia. To właśnie dlatego jest tak ważne, by dostrzegać te krótkie chwile, które mają moc zmienić wszystko. Staraj się. Nie będzie to łatwe. Złap je. Celebruj życie.

Catch the moment! Feel it! fot. jinsu Park/Unsplash

Nie daj sobie ich wyrwać. Bo zachwyt – nad światem i drugim człowiekiem – to umiejętność, która pozwoli Ci przetrwać. Tylko mamy prośbę – nie rób tego w pojedynkę. Widzisz, taki mały paradoks mamy w życiu – miłość, dobro czy zauroczenie – rosną i pomnażają się tylko wtedy, kiedy są dzielone. Nie trać więc czasu. Zrób, co trzeba.

 

 

1 thought on “Zauroczenie to iskra i początek, a tak mało o nim wiemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *